27-10-2023
Ο Πρόεδρος του ΛαΙκού Ευρωπαϊκού Κόμματος κ. Ανδρέας Ρεντζούλας με τον Εθνικό Πρόεδρο, Πρέσβη Καλής Θελήσεως International Ambassador Club Hellas και Επικεφαλής Διπλωματικών Αποστολών 60 Πρεσβειών των ΣΑΛΑΜΙΝΙΩΝ κ. Κυριάκο Μαριδάκη και την κα. Αννίτα Πατσουράκη
Σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Πρεσβεία της Τσεχίας την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2023, είχε την Τιμή να παρευρεθεί ο Πρόεδρος του Λαϊκού Ευρωπαϊκού Κόμματος κ. Ανδρέας Ρεντζούλας για τους εορτασμούς της Εθνικής επετείου της Χώρας.
Η 28η Οκτωβρίου ανακηρύχθηκε ημέρα για την Ανεξάρτητη Δημοκρατία της Τσεχίας και η ημέρα αυτή εορτάζετε η Εγκαθίδρυση της Δημοκρατίας της Τσεχοσλοβακίας.
Είναι η επέτειος από την 28η Οκτωβρίου του 1918, όταν αντιπρόσωποι από την Εθνική Επιτροπή Τσεχοσλοβακίας δημοσίευσαν την Διακήρυξη για την Εγκαθίδρυση της Τσεχοσλοβακίας και διεκήρυξαν τον Νόμο που εγκαθίδρυε ένα Ανεξάρτητο Κράτος.